Zbliża się drugi długi weekend majowy. Jeśli jeszcze nie podjęliście decyzji jak go spędzić, być może wybierzecie coś z poniższej listy miejsc, które odwiedziłam w ciągu dwóch ostatnich lat. Jeśli macie jakieś swoje typy, prośba o wpisanie w komentarzu, chętnie rozważę na przyszłość. W przypadku większości miejsc kliknięcie na tytuł przenosi do szczegółowego postu opisującego dane miejsce. 2 ostatnie wpisy jeszcze nie powstały, zostaną uzupełnione wkrótce. Wszystkie miejscówki są doskonałą opcją dla całej rodziny, w żadnym z nich zarówno dorośli jak i dzieci nie będą się nudzić.
Wrocław
Wrocław w tym roku kojarzy się przede wszystkim z Europejską Stolicą Kultury. Z tej okazji odbywa się wiele imprez i wydarzeń kulturalnych. Stałe punkty pobytu w mieście do zwiedzania to m.in. Stare Miasto z licznymi krasnoludkami, Zoo wraz z Afrykarium oraz Hydropolis, czyli muzeum wody. Jeżeli chodzi o noclegi to my korzystaliśmy z apartamentów na ulicy Wierzbowej, kilka minut piechotą od rynku.
Stawy Milickie
Stawy Milickie leżą niedaleko Wrocławia. To miejsce z pewnością docenią osoby lubiące przyrodę oraz fotografowie. Dzieci też nie będą się tu nudzić, dzięki sporemu placowi zabaw oraz mini zoo. Ze względu na stawy bogate w hodowane tutaj ryby, liczne gatunki ptaków są dosłownie na wyciągnięcie ręki (m.in czaple białe). Dzięki wybudowanemu niedawno hotelowi Naturum można wypocząć i zjeść w godnych warunkach.
Karpacz
Karpacz to miejsce nie na jeden, a na co najmniej kilka weekendów. Zarówno zimą jak i latem czekają tu liczne atrakcje. Oprócz górskich szlaków i Śnieżki znajdziemy tu trasy podziemne, Western City, parki miniatur (Dolnego Śląska oraz z całego świata), hutę szkła, Kościół Wang, interaktywne muzem Ducha Gór itd. Nocleg znajdziecie m. in. w apartamentach na ulicy Myśliwskiej.
Poznań
Kolejne duże miasto, które ma wiele do zaoferowania. Piękna Starówka z Muzeum Rogala, Jezioro Maltańskie, gdzie możemy zarówno pospacerować jak i zażyć kąpieli w jednym z większy aquaparków w Polsce (można w nim m.in zjeżdżać na pontonach), Stary Browar w którym można zarówno zrobić zakupy, jak i zażyć trochę kultury i sztuki. W drodze z Warszawy do Poznania można też zahaczyć o Uniejów oraz Rogalin.
Toruń
Miasto Kopernika ma wiele do zaoferowania: zabytki, Planetarium, Muzeum Piernika, rejs po Wiśle – to tylko niektóre atrakcje. Polecam również zestaw degustacyjny piwa w tutejszym browarze Jan Olbracht. Nieopodal Torunia leży Ciechocinek, w którym możemy pospacerować pod tężniami i powdychać jod.
Biebrzański Park Narodowy
To miejsce dla ludzi ceniących spokój i walory przyrody. Można spacerować, pływać tratwą po Biebrzy oraz naturalnie robić zdjęcia. Przenocować możecie m.in. w Wizna Port (część południowa parku), Dworze Dobarz (w centrum Biebrzy tuż przy słynnej carskiej drodze) lub w Zagrodzie Kuwasy (na północy bagien). Rodzinną atmosferę poczujecie w kameralnym pensjonacie Dworek Baranówka. Jeżeli jedziecie pierwszy raz, warto skorzystać z wypraw organizowanych przez Biebrza Eco-Travel. Fotografom polecam warsztaty i plenery fotograficzne z Fotoczaty.
Białystok
Pałac Branickich z pięknymi ogrodami, wieczorne pokazy fontann, zrewitalizowana stara część miasta oraz atmosfera wielokulturowości, to sprawia, że Białystok może być ciekawą opcją na weekend. A już całkiem niedługo dojedziemy tam z Warszawy nową dwupasmową trasą, dzięki temu podróż potrwa krócej niż 2 godziny.
Zamek Książ
Położony tuż obok Wałbrzycha Zamek Książ to ciekawe miejsce przede wszystkim dla miłośników historii. Oprócz Zamku w cenie biletu zwiedzimy również Palmiarnię. Na obie atrakcje trzeba przeznaczyć sobie kilka godzin, więc warto przyjechać dosyć wcześnie. W samym Wałbrzych znajduje się inne ciekawe miejsce – Stara Kopalnia – nowoczesne centrum nauki i sztuki. Mieści się w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”.
Białowieża
W Białowieży polecam odwiedzić Muzeum Przyrodnicze oraz Pokazowy Rezerwat Żubra, choć oprócz żubrów, nie ma w nim zbyt wielu zwierząt. W drodze z Hajnówki do Białowieży warto zatrzymać się przy cerkwi Krynoczka, która jest jednym z najważniejszych miejsc prawosławia na Podlasiu. Obiad jedliśmy w Sioło Budy, miejsce ciekawe, choć po bardzo dobrych opiniach w internecie spodziewałam się czegoś więcej. Jeżeli cenicie kameralne miejsca polecam nocleg w 4 pokojowym pensjonacie Cztery Pory Roku.
Janów Lubelski i Zamość
Oba miasta odwiedziliśmy w weekend majowy. W Janowie Lubelskim polecam Zoom Natury, położony nad Zalewem Janowskim park rekreacji. Można w nim połączyć edukację z wypoczynkiem. Starsze dzieci na pewno docenią park linowy z tyrolką, która przebiera nad jeziorem (ta najtrudniejsza trasa jest dostępna dla dzieci powyżej 14 roku życia).
W Zamościu oprócz znanego na całym świecie renesansowego rynku można m.in. obejrzeć bardzo ciekawy pokaz multimedialny o historii Zamościa w Prochowni. Polecam też spacer po wałach oraz degustację piwa w tutejszymi mini browarze.
1 comment(s)
Violetta Sroka
Wrocław? Polecam :-)